V současné době se lidé snaží co nejvíc přiblížit k přírodě, jejím zdrojům a snaží se dostatk alespoň kousek přírody do víru velkoměsta. Jedna z možností je vertikální zahrada, která nahrazuje tradiční zahradu nebo park. Jedná se o dokonalý krajinářský design, který se dá využít a realizovat rovněž v interiéru domu nebo bytu.
Co je vertikální zahrada?
Vertikální zahrada je stavba složená ze živých rostlin, která se za použití vhodných materiálů připevní na zeď. Zpočátku vertikální zahrady zdobily fasády domů a jiných budov. Dnes je možné takové vertikální zhardady spatřit i na terase nebo balkoně bytů. Není také pravda, že vertikální zahrady lze vytvářet pouze na velké ploše. Lidé žijící v malých prostorách mohou vytvořit miniaturní verzi zelené zahrady právě na balkonech nebo terasách. Před instalací takové vertikální zahrady by však měla být zeď, na které vyroste, řádně chráněna proti vlhkosti. Za tímto účelem lze použít ochrannou vrstvu, jako je PVC, dlaždice nebo dekorativní kámen. Důležitým faktorem před zahájením realizace vertikální zahrady je i to, že je třeba zvážit, kde bude umístěna. Které druhy rostlin do ní budou umístěny také záleží na výběru místa. Každá rostlina má individuální preference ohledně množství dodávaného světla i hydratace.
Výhody vertikální zahrady
Montáž svislé zahrady má mnoho výhod. Vytváří přirozený ekosystém, který filtruje znečištěný vzduch. Reguluje úroveň vlhkosti vzduchu v bytě. Díky tomu je v ovzduší méně prachových částic. Jako další výhody lze uvést například:
- výbornou zvukovou izolaci
- čistotu ovzduší
- při realizaci vertikální zahrady je možné použít i několik druhů rostlin
- příroda sama o sobě zmírňuje napětí a stres
- jsou vhodné jak do exteriéru tak do interiéru
- mají dokonalý design
- zvyšují energetickou účinnost budov
Do popředí se dostávají i umělé trávníky
Ovšem nejen o vertikálních zahradách je design budovy. V současné době se lidé zajímají také o umělý trávník, který má oproti tomu originálnímu také několik výhod. Navenek připomíná přírodní trávu, ale nevyžaduje zalévání a další manipulace, které nejsou nutné. Umělý trávník nepotřebuje také pravidelnou údržbu v podobě sekání a zapravování. Jeho životnost je odhadována na dlouhá léta a umístit jej člověk může prakticky kamkoliv. Velkou výhodou je, že ani v letních horkých dnech neztratí svou zelenou barvu a člověk si může pořídit i umělý trávník, který má výšku vlasu podle požadavků zákazníka.
Nejčastěji se používá k doplnění zahrady na chalupě či chatě nebo jen k zušlechtění domu a vytvoření jedinečné krajiny. Umělý trávník se používá k pokrytí velkých ploch, pro fotbal a jiné sporty. Hlavním materiálem pro výrobu je polypropylen, díky kterému je umělý trávník odolný. Díky těmto vlastnostem je umělá tráva schopna udržet si svůj tvar po dlouhou dobu. Po položení je povrch pokryt říčním pískem a gumovými granuláty, čímž se sníží tření při klouzání sportovců.
Poloplněný povrch je pokryt na tenisových kurtech a hřištích. Křemenný písek se používá jako podestýlka.