Jak udělat Potpourri

potpourriPotpourri je vonná směs sušených květin, kterou si můžete běžně zakoupit. Ale můžete si ji také jednoduše vyrobit. Příprava je velmi snadná, ovšem mělo by se s ní začít již v letních měsících. Musíme totiž počítat s tím, že nasbírané květiny budou nejméně jeden až dva týdny schnout a počítejte tak měsíc na to, aby se nasákli vůní, která potom bude zpříjemňovat vaše bydlení.

Nejprve nasbíráme květiny a byliny, které budou tvořit základ našeho Potpourri. Nejčastěji se používají okvětní lístky (růže, kosatec a podobně), nebo listy (levandule a další), někdo nasuší i kořínky. Nasbírejte zhruba 4x větší množství, než kolik chcete mít ve finále v misce. Při sušení se totiž květiny smrsknou právě zhruba 4x. Květiny je nejlepší sbírat krátce poté co opadne rosa.

Sušení probíhá na vzdušném místě, nejlépe umístit materiál na nějakou prodyšnou podložku (síto) a ponechat zhruba jeden až dva týdny. Samozřejmě je dobré v průběhu materiál obracet, ale není to nutností. Také dbejte na to, aby byly květiny v jedné vrstvě, nikoliv naházené na sobě. Celé svazky květin je potom nejlepší sušit svázané někde v průvanu, například pověsit do okna nebo do prostoru někde venku pod stříškou.

Vysušené květiny nalámeme na kousky a promícháme. Hotovou směsí, ale ještě není vyhráno. Usušené květiny vložíme do uzavíratelné sklenice a zakapeme zhruba sedmi kapkami vonného oleje dle výběru. Nyní sklenici uzavřeme a ponecháme zhruba měsíc než je vysypeme do misky. Takto uzavřenou dekoraci lze i skladovat. To znamená, že pokud nasbíráte větší množství, můžete vždy jen trochu odsypat a zbytek nechat i nadále v uzavřeném obalu.

Po měsíci můžeme tedy květiny naaranžovat do misky, nebo vázy, anebo nasypat do prodyšného sáčku (opět výborně poslouží pytlovina), který pověsíme kdekoliv v bytě. Krásně jej provoní.

Směsi pro vaši inspiraci:

1)

– 1 hrnek sušené levandule (Lavandula officinalis) (fialová)

– 7-8 kapek levandulového esenciálního oleje

– 2 lžíce sušeného kosastce

– 1/2 šálku Chryzantémy (Dianthus caryophyllus)

– 1/2 šálku citronové kůry

– 1/4 šálku Čistce (Stachys byzantina)

2)

  • 1/2 šálku Ostrožky (Delphinium x cultorum)
  • 1 hrnek sušených lístků růže
  • 1/2 šálku sedmikrásek
  • 1/2 šálku Limonky (Limonium sinuatum)
  • 4-6 kapek vonného oleje růže
  • 2 lžíce sušeného kosatce

Bookmark the permalink.
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments