Dekorace z kaštanů

Dekorace z kaštanů je jednou z nejrozšířenějších kratochvílí tvořivých rodičů i jednotlivců, kteří se snaží vyzdobit si vnitřní prostory roztomilými a hlavně vlastnoručně vyrobenými doplňky. Navíc tento druh výzdoby je velmi dobře dostupný, protože naše parky překypují stromem Jírovec Maďal, který se lidově nazývá Kaštan.

Jak tedy vyrobit dekoraci z kaštanů? Ani není třeba se předem nějak rozmýšlet co budeme vyrábět. Fantazie vás povede prakticky sama. Vyrábět lze postavy, nebo zvířátka, najde se i řada dalších možných výrobků, záleží jen na vás.

V parku tedy nasbíráme větší množství kaštanů, alespoň pokud si nejsme jisti, co budeme vyrábět. Počítejte, že na jednu figurku spotřebujete maximálně deset kaštanů (nebude-li to zrovna stonožka, viz. Níže). Sbírejte různé velikosti a tvary, doporučujeme plody rovnou vyloupávat ze slupek. Pozor na trny.

Pro samotnou výrobu budeme potřebovat kromě samotných kaštanů také špejle a nůž, kterým můžeme snadněji vyhloubit díru do těla plodu. Sem potom budeme vkládat špejle. Celou stavbu figurky vlastně tvoříme jen spojováním jednotlivých kaštanů k sobě.

Zvířátka z kaštanů
Nejčastějším výrobkem bývají zvířátka. Je to jednoduché. Vybereme větší kaštan, uděláme do něj čtyři otvory a rovnou vyzkoušíme jak bude tělo stát. Na vrchní straně nasadíme na špejli menší kaštan jako a hlavu a vlastně je hotovo. Můžeme přidat krátkou špejli jako ocásek, nebo dvě špejle na hlavu jako ušiska.

Postavy z kaštanů
Mezi kaštany pod stromem najdete i takové, které mají rovnou plochu. Jsou to vlastně takové placky. Takové dva kaštany poslouží dobře jako základ pro postavu. Budou představovat nohy. Plochými stranami položíme kaštany na stůl a vložíme do každé špejli. Tím uděláme nohy. K nim připojíme tělo a hlavu a nakonec samostatné špejle budou představovat dvě ruce.

Stonožka
Prakticky jakkoliv dlouhou stonožku můžete vyrobit z jakéhokoliv množství kaštanů. Připravte se ale, že každý díl stonožky potřebuje dvě malé nožičky ze špejlí, takže se jedná o takřka lopotnou práci. Jednotlivé části stonožky k sobě můžete pospojovat kratičkými špejlemi, nebo si práci usnadnit a kaštany jednoduše napíchat na jednu dlouhou špejli.

Bookmark the permalink.
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments